ana sayfa     gezi notları     ipuçları     videolar     hakkımızda    

Abant   
Adada   
Adalar   
Adatepe   
Adrasan   
Ağva   
Aix en Provence   
Akyaka   
Avignon   
Ayvalık   
Belgrad Ormanı   
Bergama   
Bergama (Pergamon)   
Bozcaada   
Cumalıkızık   
Çandarlı   
Çiğdem Yaylası   
Çubuk Gölü   
Dalyan   
Datça   
Davlumbaz   
Doğançay   
Dupnisa Mağarası   
Efteni Gölü (Melen)   
Eğirdir   
Ercivan   
Erikli   
Göynük   
Güver Uçurumu   
Güzeldere   
Harran   
İğneada   
İnönü Yaylası   
İznik   
Kanlıdivane   
Karacaören   
Kartepe   
Kastro   
Kazkıran   
Kefken   
Kıyıköy   
Kızkalesi (Korykos)   
Madenderesi   
Ménerbes   
Mor Mihail Kilisesi   
Mudurnu   
Öküzovası   
Polonezköy   
Safranbolu   
Salon de Provence   
Sapanca   
Sarıalan Yaylası   
Sardes / Sart   
Serindere   
Spil Dağı   
Sülüklügöl   
Şirince   
Taraklı   
Tirilye (Zeytinbağı)   
Uludağ   
Uzunköprü   
Yedigöller   
Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi   


Mavi Bayraklı Plajlar 


Site sahibi hakkında

Uzun yıllar boyunca, ülkemizin çok büyük bir kısmını ve dünyanın bir çok ülkesini dolaştım. Uçakla yaptığım seyahatleri hesaplayamam ama araç ile 1 milyon kilometreden fazla yol yaptım. Yaptığım gezileri paylaşmak ve bir başvuru kaynağı oluşturmak amacıyla, 1999 yılında Gezi Notları’nı kurdum. Temel kuralım; Gezi Notları’nı ziyaret edenlere doğru bilgi vermektir. Bu yüzden sitede sadece kendi gezdiğim yerleri, kendi çektiğim fotoğrafları ve deneyimleri paylaşıyorum. Bu kural gereği herhangi bir yerden alıntı yapmıyorum. Gezi Notları tamamen özgün içeriğe sahiptir.

Özellikle doğa gezileri için mümkün olduğunca detaylı tarif vermeye çalışıyorum. Tarif edilemeyecek kadar karışık yerler veya rotalar için yerel halka danışmanız tavsiye edilmiştir.

Gezi ve gezginler hakkında

Öncelikle tatil ve gezinin tamamen farklı şeyler olduğuna dikkat çekerek söze başlıyayım. Tatil; her zaman yaşadığımız yerden ve koşullardan farklı bir ortamda, dinlenmek amacıyla belli bir süre geçirmektir. Gezmekteki amaç ise bir yere ulaşmak ve orada kalmak değil, yeni yerler görmektir. Gezgin ruhlar yolda olmayı sever. Eşya hazırlanırken kımıldanan heyecan, şehirden ayrılırken iyice yükselir. Issız yollardan veya hiç bilmediği kasabalardan, köylerden geçerek varılacak yere yaklaştıkça veya uçak inişe geçip evler seçilmeye başladıkça en üst noktasına ulaşır.

Gezgin gezmeye doyamaz. Bir yere varır, orayı karış karış gezer ve oradan ayrılırken başka bir yeri gezme umuduyla heyecanını besler. Gezgin, Evliya Çelebi’dir, Marco Polo’dur, Alexander McKenzie’dir.

Gezgin kolleksiyoncudur

Her gittiği yerde onu yeni şeyler beklemektedir. Evler, sokaklar yeni, doğa yeni, yemekler yeni, insanlar yenidir. Havanın dokusu, kokular… herşey yenidir. İlk defa varılan bir yerin yorgunlukla karışık tadı yıllarca hafızalardan silinmez. Gezgin aslında kolleksiyoncudur. Bu tadların, hislerin oluşturduğu anılardan biriktirir. Güneş batarken sakin bir rüzgarla Kızılçukur’a varışınız, sicim gibi bir yağmur eşliğinde Xantos kalıntıları arasında dolaşmanız, Afrodisias Hipodromu’nu ilk gördüğünü andaki şaşkınığınız, alacakaranlıkta rengini seçemediğiniz tepelerin arasından Kuyucak 20 km tabelasını görmeniz…

Anıların buzdolabıdır fotoğraflar

Gezgin fotoğraf da biriktirir ama sadece kendisine bir şeyler söyler bu fotoğraflar. Başkaları için sadece güzel fotoraflar olmaktan öteye geçemez Gezgin için bütün anıları ve hisleri barındırır fotoğraflar. Anıların buzdolabıdır fotoğraflar. Anılarımızı hep taze tutarlar.

Eğer bir fotoğraf değilse, bir küçük heykelcik, bir Avanos Bebeği veya yaşlı bir teyzeden alınmış bir tutam kekiktir. Unutmayın ki yaşam dediğimiz şey anılarımızdan ibarettir.

Neden yemek yenecek yer ve otel tavsiyesi vermiyorum?

Malesef en büyük sorunlarımızdan biri olan istikrar bu konuda da sorunlara yol açmakta. Örneğin iki ayrı zamanda gidip çok memnun kaldığımız bir restoran veya otele üçüncü gidişinizde çok ciddi bir problemle karşılaşabiliyorsunuz. Ya da bir pansiyonun doğa ile içiçe olması bazıları için büyük bir keyif oluştururken başkaları için böceklerden dolayı kabusa dönüşebilmekte. Bu gibi sebeplerden dolayı restoran ve otal tavsiyesi kaçındığım bir konudur.burası neresi?

en güzel fotoğraflar
İpuçlarıNasıl malzeme seçmelisiniz

Hangi yiyecekleri tercih etmelisiniz

Korku duyabileceğiniz şeyler

Gerçekten tehlike oluşturanlar

Diğer dikkat edilmesi gerekenler
Videolar

Gezi, doğa ve adrenalin sporları ile ilgili derlediğimiz videolarNeuschwanstein Şatosu - Almanya

Şef Seattle'ın cevabıBu konuşma 1854'de Kızılderili Şef Seattle tarafından halkının topraklarını satması istenmesi üzerine bir cevap olarak yazılmıştır. Bu konuşma Washington'da muhafaza edilmiş ve Amerikan Expo 74'de sunulmuştur.
Son zamanlarda UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) tarafından yayınlanıp, çevre üzerine şimdiye dek yapılmış en güzel ve en içten anlatım olarak tanımlanmıştır.