ana sayfa     gezi notları     ipuçları     videolar     hakkımızda    

Akyaka
gezi notları    fotoğraflar    yol tarifi    harita    oteller    hava durumu   Abant   
Adada   
Adalar   
Adatepe   
Adrasan   
Ağva   
Aix en Provence   
Akyaka   
Avignon   
Ayvalık   
Belgrad Ormanı   
Bergama   
Bergama (Pergamon)   
Bozcaada   
Cumalıkızık   
Çandarlı   
Çiğdem Yaylası   
Çubuk Gölü   
Dalyan   
Datça   
Davlumbaz   
Doğançay   
Dupnisa Mağarası   
Efteni Gölü (Melen)   
Eğirdir   
Ercivan   
Erikli   
Göynük   
Güver Uçurumu   
Güzeldere   
Harran   
İğneada   
İnönü Yaylası   
İznik   
Kanlıdivane   
Karacaören   
Kartepe   
Kastro   
Kazkıran   
Kefken   
Kıyıköy   
Kızkalesi (Korykos)   
Madenderesi   
Ménerbes   
Mor Mihail Kilisesi   
Mudurnu   
Öküzovası   
Polonezköy   
Safranbolu   
Salon de Provence   
Sapanca   
Sarıalan Yaylası   
Sardes / Sart   
Serindere   
Spil Dağı   
Sülüklügöl   
Şirince   
Taraklı   
Tirilye (Zeytinbağı)   
Uludağ   
Uzunköprü   
Yedigöller   
Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi   


Mavi Bayraklı Plajlar 

Gezi notları

Akyaka çounlukla yanından geçip gidilen ama hiç uğranmayan bir yerdir. Bir kere uğrayanlar hep gitmek isterler. Kalmak için değilse bile yarım saatliğine uğrarlar.
Muğladan Marmaris'e doğru inerken sağınızda Muhteşem manzarasıyla Gökova Körfezi'ni görürüz. Aslında Gökova adında belirli bir nokta yoktur. Gökova diyebileceğimiz yerin yerleşim merkezi Akyakadır.

Tahmin edebileceğiniz gibi Akyaka'nın denizi oldukça güzel. Özellikle yakınlardaki Çınar Koyu güzel bir plaj. Buraya yürüyerek gitmek mümkün (merkeze 1km kadar) ancak münübüsler devamlı ulaşım sağlıyor. Akyaka'nın kendi plajı da şehrin merkezinde. Aslında olkukça küçük bir yer Akyaka. Sahil uzunluğu 300 metreyi geçmiyordur herhalde. Ama bu dar alan içinde herşey var. Oldukça güzel ve çeşitli yemek imkanı, incik-boncuk satan tezgahlar, yakın koylara gezinti tekneleri, deniz bisikleti, surf, yelken imkanı vs. vs. hepsi bu sahile sğımış durumda.

Akyaka'da kayda değer üç önemli şey var. 1. Mavi Bayraklı deniz. 2. Evleri. 3. Deresi.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün, restoran ev, otel vs. yerleşimin denize sıfır olmasına rağmen Mavi Bayrak almayı ve korumayı başarmışlar. Örneğin çay içmek için duruduğumuz gözlemeci teyze plastik bardakla çay getirince "aaa bu ne? biz cam bardak isteriz" dedik. Ancak kendisi gibi küçük ve denize yakın işletmelerin deterjanla bulaşık yıkamasının kesinlikle yasak olduğunu söyledi. Daha sonra aynı bilgiyi diğer esnafdan da aldık.

Akyaka evleri derken Safranbolu, Taraklı, Göynük gibi bir yerden bahsettiğimizi sanmayın. Evlerin büyük kısmı ahşap değil. Ancak balkonları, çatı altları, pencere kepenkleri ahşap, hemde bazıları oldukça süslü. 2-3 katın üzerine müsade edilmiyor. Yeni yapılan oteller bile ahşap balkonlu, tavan altları ahşap oymalı ve en fazla 3 katlı. Hiç birşey üzerinize beton beton gelmiyor. Umarız Akyaka hep böyle kalır.

Akyaka'nın diğer hiç bir yerde göremiyeceğiniz özelliği ise deresi. Dere ile denizin karıştığı noktaya azmak denir. Akyaka'da dere kelimesini pek duyamazsınız. Gelelim bu derenin farkına. Dolaştığımız her derenin suyu muhakkak bulanık olur, bulanık olmasa bile derinse dibi göremezsiniz. Ama Akyaka'da su reinliği ne olursa olsun, akıntı hızı ne olursa olsun, su her zaman çok berrak. Akıntı hızı da Ağva, Riva dereleri gibi yavaş değil. Bu da dipteki dev yosunların dalgalanmasına ve çok hoş bir görüntü ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Akyaka'da yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri tekne turu. İki seçeneğiniz var; motorlu büyük kaıklarla 1 saat kadar süren azmak turu (yapmadan dönmeyin), veya tüm gün süren küçük bir mavi yolculuk. Gezi tekneleriyle, çevrenin en güzel koyları, Sedir Adası (Kleopatra plajı), Ören, Akbük gibi yerlere gidip denize girebiliyorsunuz, öğlen de uygun bir koydaki restoranda yemek yiyebiliyorsunuz. Genelde Gökova pek dalgalı olmadığı için bu gezinti sonradan eziyete de dönüşmüyor.

Eğer daha önce Akyaka'ya gitmediyseniz ilk tatilinizde burayı da seçenekler arasına koyun. Akyaka'da her bütçeye uygun konaklama imkanı var. Hatta orman kampı ve yakın koylar, karavan ve çadır için çok uygun.
Akyaka hakkında belirtmemiz gereken diğer bir şey de asla bunlatıcı sıcağı olmaması.

 
 
1 / 17
2 / 17
3 / 17
4 / 17
5 / 17
6 / 17
7 / 17
8 / 17
9 / 17
10 / 17
11 / 17
12 / 17
13 / 17
14 / 17
15 / 17
16 / 17
17 / 17

 

Yol Tarifi / Nasıl Gidilir

Muğla'dan Marmaris istikametine giderken, Gökova Körfezi'nin göründüğü virajlı bir iniş vardır. En aşağı yaklaşırken Akyaka tabelasını göreceksiniz.

  
Akyaka civarındaki konaklama tesisleri
(Yayla, dere vb. yerler için en yakın yerdeki oteller listelenmiştir)
 
 
Akyaka için hava tahmini (7 günlük)
(Yayla, dere vb. yerler için en yakın yerin hava durumu verilmiştir)
 
 


burası neresi?

en güzel fotoğraflar
İpuçlarıNasıl malzeme seçmelisiniz

Hangi yiyecekleri tercih etmelisiniz

Korku duyabileceğiniz şeyler

Gerçekten tehlike oluşturanlar

Diğer dikkat edilmesi gerekenler
Videolar

Gezi, doğa ve adrenalin sporları ile ilgili derlediğimiz videolarNeuschwanstein Şatosu - Almanya

Şef Seattle'ın cevabıBu konuşma 1854'de Kızılderili Şef Seattle tarafından halkının topraklarını satması istenmesi üzerine bir cevap olarak yazılmıştır. Bu konuşma Washington'da muhafaza edilmiş ve Amerikan Expo 74'de sunulmuştur.
Son zamanlarda UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) tarafından yayınlanıp, çevre üzerine şimdiye dek yapılmış en güzel ve en içten anlatım olarak tanımlanmıştır.

Videolar    Bize ulaşın    Üyelik    Hakkımızda

© 1999 Gezi Notları