ana sayfa     gezi notları     ipuçları     videolar     hakkımızda    

Abant   
Adada   
Adalar   
Adatepe   
Adrasan   
Ağva   
Aix en Provence   
Akyaka   
Avignon   
Ayvalık   
Belgrad Ormanı   
Bergama   
Bergama (Pergamon)   
Bozcaada   
Cumalıkızık   
Çandarlı   
Çiğdem Yaylası   
Çubuk Gölü   
Dalyan   
Datça   
Davlumbaz   
Doğançay   
Dupnisa Mağarası   
Efteni Gölü (Melen)   
Eğirdir   
Ercivan   
Erikli   
Göynük   
Güver Uçurumu   
Güzeldere   
Harran   
İğneada   
İnönü Yaylası   
İznik   
Kanlıdivane   
Karacaören   
Kartepe   
Kastro   
Kazkıran   
Kefken   
Kıyıköy   
Kızkalesi (Korykos)   
Madenderesi   
Ménerbes   
Mor Mihail Kilisesi   
Mudurnu   
Öküzovası   
Polonezköy   
Safranbolu   
Salon de Provence   
Sapanca   
Sarıalan Yaylası   
Sardes / Sart   
Serindere   
Spil Dağı   
Sülüklügöl   
Şirince   
Taraklı   
Tirilye (Zeytinbağı)   
Uludağ   
Uzunköprü   
Yedigöller   
Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi   


Mavi Bayraklı Plajlar 

Gezi Notları Hakkında
Gezi ve gezginler hakkında

Öncelikle tatil ve gezinin tamamen farklı şeyler olduğuna dikkat çekerek söze başlayalım. Gezginin amacı bir yere varmak değil sadece yolda olmaktır. Eşya hazırlarken kımıldanan heyecan, şehirden ayrılırken iyice yükselir, ıssız yollardan geçerek varılacak yere yaklaştıkça en üst noktasına varır.

Gezgin gezmeye doymaz. Bir yere varır, orayı karış karış gezer ve oradan ayrılırken başka bir yer gezmenin umuduyla heyecanını besler. Her gittiği yerde onu yeni şeyler beklemektedir. Evler yeni, doğa yeni, yemekler yeni, insanlar yeni, havanın dokusu, kokular, herşey yenidir. İlk defa varılan bir yerin yorgunlukla karışık tadı yıllarca hafızalardan silinmez. Gezgin aslında kolleksiyoncudur, bu tadların oluşturduğu anılardan biriktirir. Güneş batarken, sakin bir rüzgarla Kızılçukur'a varışınız, Sicim gibi bir yağmur eşliğinde Xantos'un kalıntıları arasında dolaşmanız, alacakaranlıkta rengini çözemediğimiz tepelerin arasından Kuyucak'a varmak üzere Afrodisias'dan ayrılışınız.

Gezgin fotoğraf da biriktirir ama sadece kendisine birşeyler söyler bu fotoğraflar, başkaları için sadece güzel fotoğraflar olmaktan ileri gidemez. Anıların buzdolabıdır fotoğraflar. Fotoğraf değilse bir küçük heykelciktir, bir bez Avanos bebeği veya hiç ihtiyaç olmadığı halde yaşlı bir teyzeden alınmış bir tutam kekiktir. Unutmayın ki yaşam dediğimiz şey anılarımızdan ibarettir. Gezgin, Evliya Çelebi'dir, Marco Polo'dur, Alexander McKenzie'dir.

Sitemiz gezmeyi yaşam tazı olarak benimsemiş bir arkadaş grubu tarafından 1999 yılında kurulmuştur. Gezi Notlari, gezmeyi seven herkese Internet üzerinde bir başvuru kaynağı oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Sürekli eklenen bölümleri ile içeriği daha da zenginleşmektedir.


www.gezinotlari.net'in farkı nedir?
Temel kuralımız; bu siteden bilgi edinmeye çalışan ziyaretçiye doğru bilgi vermektir. Kendimizin gezmediği yerlere, çekmediğimiz fotoğraflara yer vermiyoruz. Bu kural gereği herhangi bir yerden alıntı yapılmamaktadır, Gezi Notları tamamen özgün içeriğe sahiptir, . Bütün fotoğraflar ekibimize aittir. Doğru bilgi verme prensibi çerçevesinde başka bir yerde bulamayacağınız detayda yol tarifleri verilmiştir. yol tarif edilemiyecek kadar karışık olan durumlarda, yerel halka danışılması tavsiye edilmiştir.
Anlatılan yerler çok sayıda ve yüksek çözünürlükte fotoğrafla süslenmiştir.
Seyahat acentalarının programları , otellere ait bilgiler bu kuruluşlar tarafından güncellenmektedir.

Neden kalacak yer ve yemek yenecek yer tavsiyesi vermiyorsunuz?
Malesef ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan istikrar bu konuda da probleme sebep olmakta. Örneğin, iki ayrı zamanda gidip çok memnun kaldığınız bir restorana üçüncü gidişte çok ciddi bir problemle karşılaşabiliyorsunuz. Ya da kaldığınız pansiyonun doğa ile içiçe olması bazıları için büyük bir keyif oluşturuken bazıları için böceklerden dolayı kabusa dönüşebilmektedir. Dolayısıyla otel ve restoran tavsiyesi en çok çekindiğimiz konudur.

Gezi veya eğitim düzenliyor musunuz?
www.gezinotlari.net gezi ve eğitim düzenleyen bir şirketin sitesi değildir.
Ancak, doğa yürüyüşleri, tarihi, kültürel geziler düzenleyen ve açık hava eğitimleri veren şirketlerin programlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Gezi ve eğitim programları şirketler tarafından, online olarak güncellenmektedir.


Malzeme satıyor musunuz?
Hayır. Ancak sitemizde açık hava faaliyetlerinde kullanabileceginiz malzemeleri satan şirketlerin ürünlerin listesini bulabilirsiniz.

Bu listeler şirketler tarafından online olarak güncellenmektedir.


Sitenizdeki yeniliklerden nasıl haberdar olabilirim?
Geçerli bir e-mail adresi vererek kayıt olmanız yeterli. Üyelerimize düzenli olarak bültenler yollamaktayız. Bu bültenlerde, yeni eklenen köşelerimiz, alternatif mekanlar, şirketlerin gezi ve eğitim programları, köşe yazıları, yerel tanıtım siteleri'ne yer veriyoruz.
burası neresi?

en güzel fotoğraflar
İpuçlarıNasıl malzeme seçmelisiniz

Hangi yiyecekleri tercih etmelisiniz

Korku duyabileceğiniz şeyler

Gerçekten tehlike oluşturanlar

Diğer dikkat edilmesi gerekenler
Videolar

Gezi, doğa ve adrenalin sporları ile ilgili derlediğimiz videolarNeuschwanstein Şatosu - Almanya

Şef Seattle'ın cevabıBu konuşma 1854'de Kızılderili Şef Seattle tarafından halkının topraklarını satması istenmesi üzerine bir cevap olarak yazılmıştır. Bu konuşma Washington'da muhafaza edilmiş ve Amerikan Expo 74'de sunulmuştur.
Son zamanlarda UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) tarafından yayınlanıp, çevre üzerine şimdiye dek yapılmış en güzel ve en içten anlatım olarak tanımlanmıştır.

Videolar    Bize ulaşın    Üyelik    Hakkımızda

© 1999 Gezi Notları